- Single Row Radial Bearing, 10 mm ID x 30 mm OD x 0.656" Wide, Double Sealed (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The felt seal type ball bearing permits certain design economies, but cannot be assumed to be suitable for all conditions of service.In many cases it is supplemented by other parts for really adequate bearing protection in small equipment such as fractional horsepower motors, electric vacuum cleaners, small gear units, electric and pheumatic tools, etc. Felt seal bearings are recommended for effective grease retention and exclusion of foreign matter. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 10 mm |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 0.656 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 0.656 in |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Felt |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7700525 |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 585 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 10500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 30 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 12250 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 1490 lbf |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 637400593049 |

