- 72 in Belt Width
- 5 in Roller Diameter
- Equal Impact Trougher Idler Type
- CEMA Class D - Medium/Heavy Duty CEMA Class
- 20 degrees Trough Angle
| Roller Material | Rubber |
| Lubrication | Factory Sealed |
| Idler Type | Impact Idler, Equal Impact Trougher |
| Mounting Hole Spacing Width | 9 in |
| Overall Length | 83.5 in |
| Bearing Type | SB, Ball Bearing |
| Roller Span | 75 3/4 in |
| Roll Type | Three Rolls, Equal Length |
| Horizontal Roller Length | 24 1/4 in |
| Installed Options | None |
| Bolt Hole Spacing - Length | 81 in |
| Bracket Length | 83 1/2 in |
| Center Roll Height | 2 1/2 in |
| Bracket Width | 10 7/8 in |
| Overall Width | 11 in |
| Roller Length | 25.5 in, 75.75 in |
| Trough Angle [Nom] | 20 ° |
| Bolt Hole Spacing - Width | 9 in |
| Belt Width | 72 in |
| CEMA Class | CEMA Class D - Medium/Heavy Duty |
| Roller Dia. | 5 in |
| Overall Height | 18.125 in |
| Mounting Hole Spacing Length | 81 in |
| Base To Horizontal Roller Height | 9 1/2 in |
| Weight | 211.0 LB |

