- 0.085" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (52 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 52. Tensile strength - 279-308 ksi (min. - max.).
| Thickness Tolerance | +/- .0010 |
| Wire Gauge No. | 31 |
| Thickness | 0.085 in |
| Approximate Feet per Pound | 52 ft |
| Carton Width | 9 in |
| Length | 52 ft |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Carton Height | 1 in |
| Carton Length | 9 in |
| Dia. | 0.085 in |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 698158212859 |

