- 0.047" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (170 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 170. Tensile strength - 307-340 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Length | 170 ft |
| Approximate Feet per Pound | 170 ft |
| Wire Gauge No. | 21 |
| Thickness | 0.047 in |
| Dia. | 0.047 in |
| Carton Width | 5 in |
| Carton Length | 5 in |
| Carton Height | 1 in |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Thickness Tolerance | +/- .0004 |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 698158212477 |

