- 0.007" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (7,644 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 7,644. Tensile strength - 407-449 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Length | 7,644 ft |
| Carton Width | 5 in |
| Dia. | 0.007 in |
| Approximate Feet per Pound | 7644 |
| Thickness Tolerance | +/- .0002 |
| Thickness | 0.007 in |
| Wire Gauge No. | 3/0 |
| Carton Length | 5 in |
| Material | High Carbon, Spring Tempered, C1085 Steel |
| Carton Height | 1 in |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 698158212071 |

