- 0.047" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (170 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 170. Tensile strength - 307-340 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Length | 170 ft |
| Dia. | 0.047 in |
| Thickness Tolerance | +/- .0004 |
| Carton Height | 1 in |
| Approximate Feet per Pound | 170 ft |
| Carton Length | 5 in |
| Carton Width | 5 in |
| Thickness | 0.047 in |
| Wire Gauge No. | 21 |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 698158210473 |

