- Particulate Filter
- 1/2" NPT
- Metal Bow
- Twist Drain
- 40 µm
features
- 316 stainless steel construction handles most corrosive environments
- Large diaphragm-to-valve-area ratio for precise regulation and high flow capabilities
- 1/4" and 1/2" port sizes available
- 40 micron particle filter
- 0 to 125 psi regulator adjustment
- Lubricator can be filled under pressure
- High flow: 80 scfm
compliances
- 0
caution
- For optimum heat dissipation, do not paint shock absorber
| Filter Type | Particulate |
| Sump Capacity | 1.7 oz |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Drain Type | Twist |
| Port Type | NPT |
| Overall Length | 5.56 in |
| Series | PF10 |
| Operating Pressure Range | 0 psi to 300 psi |
| Port NPT | 0.5 |
| Size Designation | Standard |
| Distance to Remove Bowl | 2.12 in |
| Component | Filter |
| Bowl Type | Metal Bowl |
| Temperature Range [Min] | 40 °F |
| Body Size | 3/8 in |
| Element Micron Rating | 40 µm |
| Flow | 70 SCFM |
| Dia. | 2.375 in |
| Bowl Capacity | 4 oz |
| Port Size | 1/2 |
| Service Indicator | None |
| Body Material | Stainless Steel |
| Weight | 2.0 LB |

