- Viking Xtreme Series Valve
- 2 Position
- Solenoid Actuator
- Spring Return
- 3/8 NPT
description
- The Viking Xtreme series valve range is robust, versatile and combines high performance with compact size. Features include increased flow capacity, widest operating pressure and temperature range available. Ideally suited for use in the harsh operating environments
- such as outdoor and transportation related application areas. Coils ordered separately.
| Valve Type | 5-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 2.5 |
| Port Size | 3/8 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Voltage Rating | No Coil |
| Valve Duty | Extreme Duty |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 232 psig |
| Operation | Electric |
| Overrides | Extended - Non-Locking Override |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °C |
| Temperature Range [Max] | 158 °C |
| Valve Body Style | Inline |
| Coil Style | No Coil |
| Valve Size | 3/8 in |
| Port Type | NPT |
| Series | Viking Xtreme |
| Weight | 0.605 LB |

