- Viking Xtreme Series Valve
- 2 Position
- Solenoid Actuator
- Spring Return
- 1/4 NPT
description
- The Viking Xtreme series valve range is robust, versatile and combines high performance with compact size. Features include increased flow capacity, widest operating pressure and temperature range available. Ideally suited for use in the harsh operating environments
- such as outdoor and transportation related application areas. Coils ordered separately.
| Return Type | Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °C |
| Valve Body Style | Inline |
| Valve Duty | Extreme Duty |
| Voltage Rating | No Coil |
| Operation | Electric |
| Temperature Range [Max] | 158 °C |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 232 psig |
| Port Type | NPT |
| Valve Size | 1/4 in |
| Port Size | 1/4 |
| Coil Style | No Coil |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | 5-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 1.3 |
| Overrides | Extended - Non-Locking Override |
| Series | Viking Xtreme |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 0.605 LB |

