- N Series Std Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Size | 1 1/4 |
| Stations | N/A |
| Lights | Yes |
| Port Type | NPT |
| Series | N Series |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot - Continuous Duty, 140 PSI |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 29.1 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Cv CYL to EXH | 29.1 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Spool Description | Normally Open |
| Operation | Electric |
| Cv IN to CYL | 25 |
| Return Type | Spring |
| Solenoid | Single |
| Installed Options | None |
| Weight | 12.0 LB |

