- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Height | 8.580 in |
| Installed Options | None |
| Lights | Yes |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Spool Description | Normally Open |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Solenoid | Single |
| Body Size | 3/4 in |
| Port Size | 3/4 |
| Cv IN to CYL | 9.6 |
| Series | N Series |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv CYL to EXH | 11.4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Port Type | NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Operation | Electric |
| Length | 4.070 in |
| Wiring Options | None |
| Cv Flow | 11.4 |
| Stations | N/A |
| Return Type | Spring |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Weight | 7.0 LB |

