- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Cv Flow | 26.9 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Pilot Source | External Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Solenoid | Single |
| Lights | Yes |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 125 psi |
| Installed Options | None |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Wiring Options | None |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Spool Description | Normally Closed |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Series | N Series |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Port Size | 1 1/4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Operation | Electric |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Return Type | Spring |
| Weight | 12.0 LB |

