- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Lights | Yes |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Cv Flow | 23.5 |
| Cv IN to CYL | 19.5 |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Height | 11.140 in |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Spool Description | Normally Closed |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Series | N Series |
| Wiring Options | None |
| Port Type | NPT |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Solenoid | Single |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Cv CYL to EXH | 23.5 |
| Operation | Electric |
| Port Size | 1 |
| Stations | N/A |
| Length | 5 1/4 in |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Installed Options | None |
| Weight | 12.666 LB |

