- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Intended to be used on stationary shafting only.
| Cv Flow | 26.9 |
| Stations | N/A |
| Port Size | 1 1/2 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Actuator Type | Pilot |
| Wiring Options | None |
| Lights | No |
| Series | N Series |
| Overrides | No Overrides |
| Coil Style | No Coil |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Installed Options | None |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Return Type | External Pressure |
| Voltage Rating | No Coil |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Solenoid | N/A |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Operation | Pneumatic |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Pilot Source | N/A |
| Spool Description | Normally Closed |
| Weight | 7.5 LB |

