- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 1 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Body Size | 3/4 in |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Return Type | Spring |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Installed Options | None |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Lights | Yes |
| Spool Description | Normally Closed |
| Stations | N/A |
| Series | N Series |
| Port Size | 1 |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Wiring Options | None |
| Cv Flow | 11 |
| Port Type | NPT |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Weight | 6.0 LB |

