- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
- Do not restrict the inlet flow
| Cv IN to CYL | 9.3 |
| Series | N Series |
| Installed Options | None |
| Length | 4.070 in |
| Solenoid | Single |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Body Size | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Return Type | Spring |
| Actuator Type | Solenoid |
| Height | 8.580 in |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Cv Flow | 10.8 |
| Lights | Yes |
| Spool Description | Normally Closed |
| Operation | Electric |
| Cv CYL to EXH | 10.8 |
| Port Size | 3/4 |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 6.0 LB |

