- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Size | 3/8 |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Cv Flow | 4.2 |
| Lights | No |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Spool Description | Normally Closed |
| Coil Style | Junction Box |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Wiring Options | None |
| Installed Options | None |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Body Size | 3/8 in |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Return Type | Spring |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Series | N Series |
| Weight | 5.0 LB |

