- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 14" Stroke
- Steel Rails
- Composite Bearing
- 2 1/2" Bore NFPA Hydraulic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
- Reed, hall effect and inductive proximity sensors
- Shock absorbers
- Shock ready
- Slides without cylinders
| Stroke | 14 in |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Series | HBT |
| Bearing Type | Composite Bearing |
| Pressure [Max] | 750 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Support Rod Diameter | 30 mm |
| Slide Configuration Option Code | None |
| Support Rod Material | Steel |
| Cylinder Bore Size | 2.5 in |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Base Wt. | 24.45 lb |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Shock Absorbers - Slide | No Shock Absorber |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Weight per Inch | 0.85 lb |
| Cylinder Type | NFPA Hydraulic Cylinder |
| Proximity Sensor Code | None |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Positions | 2 Position |
| Bumpers - Slide | No Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Port Size | 3/8 |
| Port Type | NPTF |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Weight | 36.35 LB |

