- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 9" Stroke
- Steel Rails
- Composite Bearing
- 2 1/2" Bore NFPA Pneumatic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Support Rod Material | Steel |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Weight per Inch | 0.85 lb |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Port Type | NPTF |
| Support Rod Diameter | 30 mm |
| Cylinder Bore Size | 2.5 in |
| Series | HBT |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Stroke | 9 in |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Proximity Sensor Code | None |
| Base Wt. | 24.45 lb |
| Bumpers - Slide | Bumpers w/Adjustable Stop Collar (Both Ends) |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Shock Absorbers - Slide | No Shock Absorber |
| Positions | 2 Position |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Cylinder Type | NFPA Pneumatic Cylinder |
| Bearing Type | Composite Bearing |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Slide Configuration Option Code | B4 |
| Port Size | 3/8 |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Weight | 32.1 LB |

