- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 41" Stroke
- Steel Rails
- Ball Bearing
- 2" Bore NFPA Hydraulic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
- Reed, hall effect and inductive proximity sensors
- Shock absorbers
- Shock ready
- Slides without cylinders
| Positions | 2 Position |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Bumpers - Slide | Bumpers (Both Ends) |
| Support Rod Material | Steel |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Stroke | 41 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cylinder Bore Size | 2 in |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Base Wt. | 14.35 lb |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Proximity Sensor Code | None |
| Port Type | NPTF |
| Weight per Inch | 0.64 lb |
| Cylinder Type | NFPA Hydraulic Cylinder |
| Cylinder Seal Material | Viton |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Shock Absorbers - Slide | No Shock Absorber |
| Support Rod Diameter | 25 mm |
| Slide Configuration Option Code | B |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Pressure [Max] | 750 psi |
| Port Size | 3/8 |
| Series | HBT |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Weight | 40.59 LB |

