- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 9" Stroke
- Steel Rails
- Ball Bearing
- 1 1/2" Bore NFPA Pneumatic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
- Reed, hall effect and inductive proximity sensors
- Shock absorbers
- Shock ready
- Slides without cylinders
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Positions | 2 Position |
| Weight per Inch | 0.48 lb |
| Shock Absorbers - Slide | No Shock Absorber |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Slide Configuration Option Code | B4 |
| Stroke | 9 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Port Size | 1/4 |
| Base Wt. | 8.86 lb |
| Support Rod Diameter | 20 mm |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Support Rod Material | Steel |
| Cylinder Type | NFPA Pneumatic Cylinder |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Bumpers - Slide | Bumpers w/Adjustable Stop Collar (Both Ends) |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Cylinder Bore Size | 1.5 in |
| Port Type | NPTF |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Series | HBT |
| Proximity Sensor Code | None |
| Weight | 13.18 LB |

