- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 8" Stroke
- Steel Rails
- Composite Bearing
- 1 1/2" Bore NFPA Hydraulic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
| Cylinder Type | NFPA Hydraulic Cylinder |
| Support Rod Material | Steel |
| Bumpers - Slide | No Bumpers |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Positions | 2 Position |
| Port Type | NPTF |
| Cylinder Bore Size | 1.5 in |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Slide Configuration Option Code | A |
| Base Wt. | 8.86 lb |
| Bearing Type | Composite Bearing |
| Proximity Sensor Code | None |
| Stroke | 8 in |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1/4 |
| Support Rod Diameter | 20 mm |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Weight per Inch | 0.48 lb |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Pressure [Max] | 750 psi |
| Series | HBT |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Shock Absorbers - Slide | Shock Absorber w/Stroke Adjuster (Both Ends) |
| Weight | 12.7 LB |

