- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 7" Stroke
- Stainless Steel Rails
- Composite Bearing
- 1 1/2" Bore NFPA Pneumatic Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Support Rod Material | Stainless Steel |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Positions | 2 Position |
| Bumpers - Slide | Bumpers w/Adjustable Stop Collar (Both Ends) |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Slide Configuration Option Code | B4 |
| Cylinder Bore Size | 1.5 in |
| Port Type | NPTF |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Cylinder Type | NFPA Pneumatic Cylinder |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Weight per Inch | 0.48 lb |
| Proximity Sensor Code | None |
| Base Wt. | 8.86 lb |
| Stroke | 7 in |
| Shock Absorbers - Slide | No Shock Absorber |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Port Size | 1/4 |
| Pressure [Max] | 150 psi |
| Series | HBT |
| Bearing Type | Composite Bearing |
| Support Rod Diameter | 20 mm |
| Weight | 12.22 LB |

