- Series HBT 2 Position RH (Std) Thrust Slide
- 4" Stroke
- Steel Rails
- Ball Bearing
- No Cylinder
description
- The HBT series utilizes an alignment coupler which prevents the piston rod from deflecting under high loads or long strokes. Standard piston wear bands allow the piston rod assembly to "float" in the bore thereby eliminating metal-to-metal contact. The result is dramatically greater cylinder seal life especially when the support shafts deflect under load. This ensures very long cylinder life with reduced maintenance and downtime.
options
- Three-position cylinders
- Adjustable stop collars
- Cylinder cushions
- Cylinder with rod lock mechanism
- External bumpers
- Flow controls
- Fluorocarbon (Viton) seals
- Oversized shafting with composite bushings
- Proximity sensors
| Stroke | 4 in |
| Proximity Sensor | No Proximity Sensor |
| Slide Configuration Option Code | A, B |
| Pressure [Max] | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Location | Standard (Position 1) |
| Support Rod Material | Steel |
| Slide Type | Thrust Slide |
| Base Wt. | 8.86 lb |
| Intermediate Stroke | N/A |
| Positions | 2 Position |
| Cylinder Bore Size | 1.5 in |
| Cushions - Slide | No Cushions |
| Proximity Sensor Code | None |
| Flow Controls | w/o Flow Controls |
| Stroke Tolerance | +0.030 in / -0.000 in |
| Bumpers - Slide | Bumpers (Both Ends) |
| Temperature Range [Max] | 165 °F |
| Series | HBT |
| Support Rod Diameter | 20 mm |
| Port Size | 1/4 |
| Weight per Inch | 0.48 lb |
| Shock Absorbers - Slide | Shock Absorber w/Stroke Adjuster (Both Ends) |
| Slide Orientation | Right Hand (Standard) |
| Cylinder Type | No Cylinder |
| Dowel Pin Holes | w/o Dowel Pin Holes |
| Cylinder Seal Material | Buna-N |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 10.78 LB |

