- Series 17 Micro-Mist Type Lubricator
- 3/8" NPT
- Polycarbonate Bowl w/Metal Bowl Guard
- No Drain
- w/Fill Plug
description
- Designed to provide optimum and uniform lubrication with fine micro-mist particles of 2 micron or smaller to pneumatic components, even through complex piping arrangements.
features
- Lubricate up to 100 ft
- Ultra-fine adjustment of oil delivery
- Removable drip control knob for tamper resistance
- Inline and modular mounting
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Component | Lubricator |
| Body Size | 1/2 in |
| Sight Dome | Polycarbonate |
| Port Size | 1/2 |
| Temperature Range [Min] | 32 °F |
| Fill Option | w/Fill Plug |
| Bowl Capacity | 4.9 oz |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Port Type | NPT |
| Body Material | Zinc |
| Drain Type | No Drain |
| Lubricator Type | Micro-Mist |
| Pressure Range [Max] | 150 psi |
| Size Designation | Standard |
| Oil Capacity | 4.9 oz |
| Bowl Material | Polycarbonate |
| Series | 17L |
| Bowl Type | Polycarbonate Bowl w/ Metal Bowl Guard |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Flow | 90.00 SCFM |
| Weight | 2.6 LB |

