- 2 Way Normally Open Direct Acting Valve
- Brass Body
- 1/4 NPT Thread
- 3/32 in Orifice
applications
- Instrumentation
- Welding equipment
- Water treatment systems
- Spray equipment
- Dental equipment
- Laundry equipment
- Material transfer
- Molding
- Vending machines
compliances
- 0
caution
- This guard has been shown to reduce the risk and severity of injury from being drawn between the roll and belt. This device cannot guarantee against abrasive or other types of injury incurred from contact with a moving conveyor belt or roll.
| Coil Current | AC |
| Connection Type | NPT |
| Series | 20 |
| Body Material | Brass |
| Operating Temperature [Max] | 200 °F |
| Solenoid Enclosure | NEMA 4, 4X |
| Coil Insulation Code | F |
| Operating Temperature [Min] | 32 °F |
| Mechanical Options | None |
| Seal Material Code | 1 |
| Current Design Code | A |
| Family Name | Gold Ring™ Series 20 Small Two-Way Direct Acting Valve |
| Body Material Code | 1 |
| Solenoid Enclosure Code | 4 |
| Coil Type | Gold Ring™ |
| Orifice Size | 3/32 in |
| Flow Pattern | Normally Open |
| Connection Size Code | 04 |
| Valve Type | Pressure Vessel w/Coil |
| Connection Size | 1/4 |
| Function Code | 2 |
| Cv Flow | 0.17 |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Coil Termination | 18 in Leads |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure Differential [Min] | 0 psi |
| Flow Pattern Code | O |
| Connection Type Code | F |
| Valve Function | General Purpose |
| Coil Insulation | Standard (Class 155) |
| Model No. | 04F20O1106ACF4C05 |
| Actuation Code | 0 |
| Orifice Size Code | 06 |
| Compatible Fluids | Fluid, Gases, Light Oils |
| Coil Wattage Code | C |
| Coil Style | Epoxy Encapsulated |
| Function | 2-Way |
| Voltage Code | 05 |
| Coil Termination Code | C |
| Watt Rating | 11 W |
| Operating Pressure Differential [Max] | 300 psi |
| Actuation | Direct Acting |
| Series Code | 20 |
| Voltage Type | AC Voltage |
| Weight | 0.75 LB |

