- Light-Duty 4-Bolt Piloted Flange
- 40 mm Shaft Size
- Adapter Mounted
- 5 13/64" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Tapered adapter
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Land riding seal with flinger
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Style | 4-Bolt Round |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Height | 6 5/16 in |
| Housing Length | 6 5/16 in |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.748 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 13/64 in |
| Length Through Bore | 1.937 in |
| Bolt Hole Size | 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals w/Flingers |
| Dynamic Load Rating | 7307 lbf |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | FC209D1 |
| Bolt Size | 1/2 |
| Flange Type | Piloted Flange |
| Bearing Insert | UK209D1H2309X |
| Series | UKFC |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 4586 lbf |
| Shaft Dia. | 40 mm |
| Flange Thickness | 1 1/32 in |
| Housing Width | 6 5/16 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 13/64 in |
| Weight | 5.746 LB |
| EAN or UPC | 4547359002096 |

