NTN Bearing Corp.
UELP209-112D1
UELP/UELPL Series Light-Duty Ball Bearing Pillow Block
Item #100736697
- Ball Bearing
- Pillow Block
- 1 3/4 in Shaft Diameter
- 5 3/4 in Bolt Hole Spacing
| Housing No. | P209D1 |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/4 in |
| Bearing Insert | UEL209-112D1 |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Static Load Rating [Max] | 4600 lbf |
| Dynamic Load Rating | 7300 lbf |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Width | 2.217 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 2 1/8 in |
| Groove Length | 0.78125 |
| Housing Height | 4 3/16 in |
| Housing Length | 7 15/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 2.437 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Series | UELP/UELPL |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Center of Bearing from Back of Inner Ring | 0.843 |
| Shaft Height | 2.125 in |
| RPM [Max] | 3500 rpm |
| Base Height | 25/32 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 5.46 LB |
| EAN or UPC | 4547359506266 |
