- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 2 in Shaft Diameter
- 6.4 in Housing Length
- Cast Iron Housing
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Housing Length | 6.4 in |
| Static Load Rating [Max] | 6550 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 2.811 in |
| Center Of Bearing From End | 0.984375 |
| Housing No. | F211D1 |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Flange Thickness | 0.71875 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Bearing Insert | UEL211-200D1 |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 1.095 in |
| Limiting Speed | 2900 rpm |
| Bolt Hole Spacing | 5.1 in, 5 1/8 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Bolt Size | 5/8 |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| End Type | Open End |
| Series | UELF |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Width | 6 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Weight | 8.48 LB |
| EAN or UPC | 4547359505467 |

