- Non-Expansion Ball Bearing Flange Unit
- 4-Bolt Flange
- 1 15/16 in Shaft Diameter
- 5.6 in Housing Length
- 2 15/32 in Overall Width
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip seal with flinger
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Eccentric locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing No. | F210D1 |
| Bearing Insert | UEL210-115D1 |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in, 4.4 in |
| Limiting Speed | 3100 rpm |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 7850 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals, Contact Seals w/Flingers |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 5 5/8 in |
| Housing Length | 5.6 in |
| Center Of Bearing From End | 0.859375 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Length Through Bore | 2.469 in |
| Temperature Range [Max] | 225 °F, 250 °F |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Size | 1/2 |
| Overall Width | 2 15/32 in |
| Series | UELF |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.969 in |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 4547359505450 |

