- Plain Inner Ring (A)
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance, Normal |
| Precision Level | Standard |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Fillet Radius | 1 mm |
| O.D. | 52 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Outer Ring Inner Diameter | 1.766 in |
| Capacity | Standard |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Inner Ring | Oversized O.D. for Heavy Press Fit in STD. Housing Bore (A) |
| Outer Ring | Two Ribbed Outer Ring (E) |
| Bearing Design | Straight |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| Dynamic Load Rating | 2860 N |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| Cage Material | Composite Steel |
| End Type | Opened End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Inner Ring O.D. | 1.266 in |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2990 N |
| Weight | 0.34 LB |
| EAN or UPC | 4547359099706 |

