- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID
- 150 mm OD
- 20 mm Width
- Outer Ring w/ Two Ribs
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Material | Hardened Alloy Steel |
| I.D. | 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal |
| Fillet Radius | 2 mm |
| O.D. | 150 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 119000 N |
| Dynamic Load Rating | 78300 N |
| Radial Internal Clearance | CN |
| Cage Material | Composite Steel |
| Precision Level | Standard |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | w/o Inner Ring |
| Origin | Cylindrical Roller Bearing |
| End Type | Opened End |
| Weight | 1.739 LB |
| EAN or UPC | 4547359488883 |

