- Cup Bearing
- 4 5/16 in Outside Diameter
- 0.594 in Cup Width
| Housing Shoulder Diameter - X (MAX) | 4.13 |
| Cup Width | 0.594 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Housing Shoulder Diameter - Z (MAX) | 3.94 |
| Bearing Width | 0.75 in |
| Bearing Type | Cup |
| Weight | 0.437 LB |
| EAN or UPC | 4547359483444 |

