- Cone Bearing
- 5.512 in Inside Diameter
- 1.063 in Cone Width
| Material | Case Carburized Steel |
| Dynamic Load Rating | 42500 lbf |
| Cone Width | 1.063 in |
| Factor | 1.19 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| I.D. | 5.512 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 67500 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Weight | 4.103 LB |
| EAN or UPC | 4547359662818 |

