- Cone Bearing
- 3 3/4 in Inside Diameter
- 2.265 in Cone Width
| Load Center | -0.59 in |
| Shaft Shoulder Diameter - V (MIN) | 4.33 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Factor | 1.79 |
| Cone Type | Single Cone, Tapered Bore |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 152000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 107000 lbf |
| I.D. | 3 3/4 in |
| Cone Width | 2.265 in |
| Bearing Type | Cone |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | HH221400 |
| Material | Case Carburized Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.310 in |
| Shaft Shoulder Diameter - U (MIN) | 4.92 |
| Weight | 26.83 LB |
| EAN or UPC | 4547359070187 |

