- Tapered Double Outer Bearing
- 4 3/8 in Inside Diameter
- 8 7/16 in Outside Diameter
- 2 1/16 in Width
| Bearing Type | Tapered Double Outer |
| Inner Ring Width | 2 1/16 in |
| Tolerance | Class 4 |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 8.4375 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inside Fillet Radius | 0.14 in |
| Outer Ring Width | 3 5/16 in |
| I.D. | 4 3/8 in |
| No. of Rows | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cup No. | H924010D |
| Dynamic Load Rating | 91000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Static Load Rating [Max] | 126000 lbf |
| Material | Case Carburized Steel |
| Factor | 0.89 |
| Cone No. | H924045 |
| Weight | 0.86 LB |
| EAN or UPC | 4547359653083 |

