- Light-Duty 4-Bolt Flange
- 1/2" Shaft Size
- Setscrew Locking Collar
- 2 1/8" Bolt Hole Spacing
- Non-Expansion
features
- Provides greater rigidity when mounted than two-bolt flanges
- Single-lip, land riding seal with trash guard
- Self-aligning: outer bearing surface and internal housing surface are spherical
- Setscrew locking collar
- Unique, secure fitting even in cases where bearing is subjected to intense vibrations or shocks
- Higher-rated load capacity than that of corresponding self-aligning ball bearings
- Lightweight-yet-strong housing
- Easy mounting
- Accurate fitting of the housing
- Replaceable - new bearing can be fitted to existing housing
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Housing Height | 3 in |
| Lubrication | Non-Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 3 in |
| Length Through Bore | 0.8858 in |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Center of Bearing to Back of Inner Ring | 0.256 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Series | ARFU |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing No. | FU201D1V50 |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Bolt Hole Size | 27/64 in |
| Mounted Unit Duty | Light-Duty |
| Housing Width | 3 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Size | 1/4 |
| Flange Style | 4-Bolt Square |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 4547359018349 |

