- Cone Bearing
- 1 9/16 in Inside Diameter
- 1 in Cone Width
| Origin | Cones |
| Load Center | -0.646 in |
| Material | Case Carburized Steel |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| I.D. | 1 9/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Factor | 1.88 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bearing Type | Cone |
| Dynamic Load Rating | 17200 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 21900 lbf |
| Cone Width | 1 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 4547359524505 |

