- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 111000 N |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 96500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 75 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 2.69 LB |
| EAN or UPC | 29176070150 |

