- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 139000 N |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 140 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Static Load Rating [Max] | 138000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 5.415 LB |
| EAN or UPC | 29176051302 |

