- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 300000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 258000 N |
| Weight | 10.736 LB |
| EAN or UPC | 29176033889 |

