- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 60000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 60500 N |
| Weight | 1.519 LB |
| EAN or UPC | 29176033834 |

