- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| I.D. | 110 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 272000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 229000 N |
| Enclosure | Open |
| Weight | 10.272 LB |
| EAN or UPC | 29176033537 |

