- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 111000 N |
| I.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 96500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 130 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 2.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033452 |

