- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 190 mm |
| I.D. | 75 mm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 14.087 LB |
| EAN or UPC | 29176069901 |

