- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 65 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Dynamic Load Rating | 182000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 186000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 8.069 LB |
| EAN or UPC | 29176071201 |

