- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 138000 N |
| Dynamic Load Rating | 139000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Weight | 5.542 LB |
| EAN or UPC | 29176069888 |

