- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 124000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 129000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Weight | 5.027 LB |
| EAN or UPC | 29176087745 |

