- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Weight | 3.616 LB |
| EAN or UPC | 29176074530 |

