- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 90 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 62500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 55000 N |
| I.D. | 30 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 29176069864 |

